Mathematics for Common Schools, Part 1

Front Cover
D. C. Heath & Company, 1899 - Arithmetic
 

Other editions - View all

Common terms and phrases

Popular passages

Page 158 - A dealer paid $ 96 for 16 sheep. What was the price of one sheep ? 21. A boy had 35 postage stamps, and bought 16 more. How many had he then? 22. Find the cost of 36 two-cent stamps. 23. When muslin is 5 cents a yard, how many yards can be bought for 80 cents ? 24. A store-keeper sold from a 10-pound box of candy...
Page 166 - Find the weight of 1 bu. 1 pk. 1 qt. of oats that weigh 32 pounds to the bushel. 18. What will be the cost of 240 pounds of wheat at 90 cents per bushel of 60 pounds? 19. Fifteen men finish a piece of work in 10 days. How long would it take 1 man ? How long would it take 50 men ? 20. Chestnuts are bought at $1.15 a bushel.
Page 159 - What is the price of n cow ? 21. A boy had 276 butterflies after 137 had been destroyed. How many had he at first ? 22. Find the total cost of 18 one-cent stamps, 13 two-cent stamps, 10 three-cent stamps, and 5 five-cent stamps. 23. When muslin is 5 cents a yard, how many yards can be bought for 24.
Page 141 - When the unit 1 is divided into 10 equal parts, what is each part called ? What is each part called when it is divided into 100 equal parts? When into 1000? Into 10,000, &c.? How are decimal fractions formed ? What gives denomination to the fraction ? 12O.
Page 87 - What will be the cost of 5|- yards of gingham at 18 cents a yard? 7. 280 pupils attend a certain school. If one-seventh of them are absent, how many pupils are present? 8. How many gallons are there in 320 pints ? 9. How many ounces are there in 3 pounds 4 ounces? 198. Sight Exercises. Give products : 199. Give quotients...
Page 131 - When peaches are worth a half-dollar per bushel, how many bushels can be bought for $ 18 ? 16. Find the cost, at 16 cents a pound, of two hams, one weighing 8 Ib. 8 oz, the other weighing 7 Ib. 8 oz. 17. A house is rented for $360 per year. How much rent does the owner receive in 8 months ? 18. How many feet have 20 cows, 30 ducks, and 20 flies? 19. If a train goes 7 miles in a quarter of an hour, how far will it go in 2 hours ? 20. If 6 men can do a piece of work in 25 days, how long will it take...
Page 200 - II, 65 cts. Badlam'S Aids tO Number. Teacher's edition — First series, Nos. i to 10, 40 cts.; Second series, Nos. 10 to 20, 40 cts. Pupil's edition — First series, 25 cts.; Second series, 25 cts. Branson's Methods in Teaching Arithmetic. 15 cts. Hanus's Geometry in the Grammar Schools.
Page 60 - What will be paid for one-fourth of a yard of ribbon at 40 cents a yard ? 5. A man walks 28 miles in 7 hours. How many miles does he walk in 1 hour ? 6. What will be the cost of 8 yards of cloth at $4 per yard ? 7. A boy found 4 marbles and then had 32. How many had he at first ? 8.

Bibliographic information