Page images
PDF
EPUB

37. Divide 2639000000 by 13; 130; 1300; 13000; Last Ans. 203.

130000; 1300000.

38. Divide 207900000 by 231; 2310; 23100; 231000; 2310000; 23100000. Last Ans. 9.

39. How many years in 4380 days? 4745 days? 5110 days? 5475 days? Last Ans. 15 years. 40. Since there are 63 gallons in one hogshead, how many hogsheads in 7749 gallons? 15498 gallons? 30996 gallons? Last Ans. 492 hogsheads. 41. Since there are 12 inches in one foot, how many feet in 108 inches? 120 inches? 132 inches? 144 inches? 156 inches? 168 inches? 180 inches? 192 inches? 204 inches? 216 inches? 228 inches?

42. Since there are 36 inches in a yard, how many yards in 108 inches? 144 inches? 324 inches? 396 inches? 468 inches? 612 inches?

43. Since there are 32 quarts in a bushel, how many bushels in 64 quarts? 192 quarts? 1728 quarts? 12096 quarts?

44. There are 5280 feet in a mile. How many miles in 10560 feet? 42240 feet? 295680 feet?

45. There are 63360 inches in a mile. How many miles in 443520 inches? 5322240 inches?

46. There are 10 cents in a dime. How many dimes

in 20 cents? 50 cents? 90 cents? 100 cents? 120 cents? 630 cents?

47. How many dollars in 500 cents? 700 cents? 900 cents? 1700 cents? 23600 cents?

48. How many dollars in 5000 mills? 8000 mills? 13000 mills? 47000 mills?

49. How many cents in 10 mills? 30 mills? 170 mills? 450 mills?

50. How many dollars in 10 dimes? 80 dimes?

[blocks in formation]

(1) PROBLEM.-How many times are five contained in fifty-three and one hundred twenty-five thousandths? (2) DIVISION.-5 in 5, once (tens); 5 in 3, 0 and 3 over (units); 5 in 31, 6 times and 1 over (tenths); 5 in 12, 2 times and 2 over (hundredths); 5 in 25, 5 times (thousandths)

(3) RESULT.-Hence, 5 in 53.125, ten and six hundred twenty-five thousandths.

RULE.

Divide as in 41, and place the decimal point in the quotient so as to cause as many figures to stand on its right as are found on the right of the point in the dividend. REMARK 1.-Notice that any deficiency of quotient figures must be made up by prefixing ciphers. See the third example.

2. Copy and recite the following exercises:

[blocks in formation]

3. Divide 1.7595; 17.595; 175.95; 1759.5 by 5. 4. Divide 1.7136; 14.562; 635.31; 7802.1 by 9. 5. Divide 2.5053; 25.053; 250.53; .25053 by 7.

6. Divide 473.70; 94.740; 3.1482; 6316.2 by 6. 7. Divide 123.00; 125.00; 237.00; 157.00 by 4. 8. Divide 13.000; 15.000; 17.000; 23.000 by 8. 9. Divide 127.00; 455.00; 623.00; 729.00 by 2. 10. Divide 1.2411; 257.22; 721.71; 542.07 by 3. 11. Divide 1565.7; 469.71; 78.285; 6.2628 by 17. Find the value of each of the following expressions: 16. 2.125÷5. Ans. 0.425 Ans. 0.365

12. 0.060÷5. Ans. 0.012

13. 0.1208. Ans. 0.015 14. 0.078 13. Ans. 0.006 15. 1.233-9. Ans. 0.137

17. 3.2859.

[blocks in formation]

REMARK 2.-Ciphers, as decimal figures, may be annexed to the

dividend at pleasure. See 17. PRINCIPLE.

[blocks in formation]

25. If 2 slates cost $0.50, how many cents will 1 slate cost? (See 37, example 43. REMARK.)

Ans. $0.25

Ans. $0.25

26. If 4 slates cost $1.00, what is the average price per slate? 27. If 2 Primary Arithmetics cost $0.75, what will 1 book cost at the same rate?

Ans. $0.375

28. If $25.20 be divided equally among 9 men, what sum does each man receive? 8 men? 7 men? 6 men? 5 men? 4 men? 3 men? 2 men? First Ans. $2.80 29. If 9 yards of calico cost $2.52, what is the price per yard? Ans. $0.28 30. If 192 quarts of strawberries are worth $24.00, what is the average per quart? Per gallon? Ans. Per gallon, $0.50 31. If you buy 144 oranges for $9.00, what is the average price per orange?

Ans. $0.0625

Ans. $0.35

Ans. $0.21

32. Divide $5.25 equally among 15 men. 33. Divide $5.25 equally among 25 men. 34. Divide $5.25 equally among 35 men. Ans. $0.15 35. If 23 pounds of rice cost $3.68 cents, what is the price per pound?

Ans. $0.16 36. What is the price per dozen of eggs, if 19 dozen cost $2.28? If 38 dozen cost $4.56? If 57 dozen cost $6.84? If 76 dozen cost $9.12?

Ans. $0.12 37. What is the price of raisins per pound, if 37 pounds cost $9.25? If 74 pounds cost $18.50? If 111 pounds cost $27.75? If 148 pounds cost $37.00?

Ans. $0.25 38. What is the price of potatoes per bushel, if 17 bushels cost $6.375? If 34 bushels cost $12.75? If 51 bushels cost $19.125? If 68 bushels cost $25.50? If

85 bushels cost $31.875?

39. What is the price of corn per bushels cost $119.875? If 411 bushels

If $548 bushels cost $479.50?

Ans. $0.375 bushel, if 137

cost $359.625?

Ans. $0.875

40. What is the price of wheat per bushel, if 125 bushels cost $116.25?

Ans. $0.93 41. Divide $0.01; $0.02; $0.03; etc., to $1.00 equally Ans. $0.005 $0.01; $0.015, etc.

among 2 boys.

[ocr errors][merged small]

43. A half is one of the two equal parts into which a unit is divided. In figures it is written thus: ; and is read, one half.

A third is one of the three equal parts into which a unit is divided. The thirds are written thus:

are read, one third, two thirds.

[ocr errors]

; and

In the same way, fourths, fifths, sixths, etc., are written.

EXERCISES.

1. Copy upon your slates and read the following fractions: 2; 1; 2; 8; ; ; ; t

3

Read thus: One half; one third; two thirds; one fourth,

etc.

What is meant by three fourths of one apple; that is, of 1 apple? Ans. Three of the four equal parts into which the apple is divided.

What is meant by of 1 orange? of 1 pear? of 1 dollar?

2. Copy upon your slates and read the following fractions: ; 8; 1; 6: 4; 3; 4; 4: 4; 4. ;; ; 9.

4 5.

5

Read thus: One sixth; two sixths, etc.; one seventh, etc. What is meant by & of 1 inch? of 1 foot?

yard?

4.

5. 6.

4.

5.

of 1

3. Copy upon your slates and read the following fractions:;; 8; 4; §; §; 7; J; 3; 3; 4; 5; 8; 3; 8. }; Read thus: one eighth; two eighths, etc.; one ninth, etc. What is meant by 3 of 1 quart? of 1 quart? 1⁄2 of 1 foot? of 1 foot? 1 foot?

of 1 hogshead?

of 1 foot? of

« PreviousContinue »