First Book in Arithmetic: Including Oral and Written Exercises |
What people are saying - Write a review
We haven't found any reviews in the usual places.
Other editions - View all
Common terms and phrases
20 cents added Addition apples balls barrel Begin birds blocks boats bought boxes boys bushels called cents column contained Copy cords cost Count Count by 2's cubic denote difference divided dividend Division divisor dollars earn eight equal example EXERCISES expressed feet fifths figures figures that stand Find five foot four fourths fraction gallons gave girls give greater halves Hence horses hundred inches leaves lemons less LESSON manner marbles means measure miles Multiply named nine operations oranges ounces paid peaches pears pencil pints pounds pupil quarts quotient receive remainder Repeat represents result rows seven sheep short lines Sight sixth SLATE AND BOARD sold square Subtraction TABLE taken teacher tens thing thirds thousand trees units whole wide wood worth Write written yards
Popular passages
Page 153 - Square Measure 144 square inches (sq. in.) = 1 square foot (sq. ft.) 9 square feet = 1 square yard (sq.
Page 158 - LIQUID MEASURE 4 gills (gi.) = 1 pint (pt.) 2 pints — 1 quart (qt...
Page 56 - Division is the process of finding how many times one number is contained in another of the same kind. The number to be divided is called the dividend. The number by which we divide is called the divisor. The number which shows how many times the divisor is contained in the dividend is called the quotient.
Page 124 - ... and if the difference between the partial dividend and the product of the divisor by the quotient figure is greater than the divisor, the quotient figure is too small.
Page 157 - A pile of wood 8 ft. long, 4 ft. wide, and 4 ft. high, contains 1 cord.
Page 159 - TABLE. 2 pints (pt.) make 1 quart, .......... qt. 8 quarts " 1 peck, ......... pk. 4 pecks
Page 109 - Multiplication is the process of taking one of two numbers as many times as there are units in the other.
Page 117 - ... 9 times 2 in 2 1 time 2 in 4 2 times 2 in 6 3 times 2 in 8 4 times 2 in 10 5 times...
Page 73 - At 8 cents a pound, how many pounds of sugar can be bought for 48 cents ? For 50 cents ? For 58 cents ? For 62 cents ? For 64 cents ? 29.
Page 117 - Write the divisor at the left of the dividend with a curved line between them. Find how many times the...