Everyday Arithmetic: Book One-three, Volume 1

Front Cover
Houghton Mifflin, 1915 - Arithmetic
0 Reviews
Reviews aren't verified, but Google checks for and removes fake content when it's identified
 

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents


Other editions - View all

Common terms and phrases

Popular passages

Page 138 - TIME 60 seconds (sec.) = 1 minute (min.) 60 minutes =1 hour (hr.) 24...
Page 138 - Square Measure 144 square inches (sq. in.) = 1 square foot (sq. ft.) 9 square feet = 1 square yard (sq.
Page 48 - LIQUID MEASURE 4 gills (gi.) = 1 pint (pt.) 2 pints = 1 quart (qt.) 4 quarts = 1 gallon (gal...
Page 138 - LIQUID MEASURE. DRY MEASURE. 4 gills (gi.) = 1 pint (pt.). 2 pints (pt.) = 1 quart (qt.). 2 pints = 1 quart (qt.
Page 29 - Multiplication is the process of multiplying one number by another. The number thus added to itself, or the number to be multiplied, is called the multiplicand. The number that shows how many times the multiplicand is to be taken, or the number by which we multiply, is called the multiplier. The result obtained by multiplying is called the product.
Page iii - The work is arranged so that there is a systematic development of number concepts, and of the fundamental facts and processes, but, in approaching the formal work, the book makes an important departure from current practice. The problems and exercises are grouped by situations taken from actual experience, so that a child meets number vitally related to his home and school interests. The fundamental facts and tables are taught through games and plays; the fundamental processes, largely through school...
Page 50 - A bushel of corn weighs 56 pounds ; what is the weight of a peck ? a half peck ? a quart ? 13.
Page 10 - In subtraction, the number from which another is taken is called the minuend; the number taken from the minuend is called the subtrahend ; the answer found is called the difference or remainder.
Page 65 - ... 10 cents for \ pound of candy. How much would I have to pay for \ pound ? 174. Slate Problems. 1. Find the cost of 6 coats at $15 each. 2. If 6 marbles are sold for one cent, how much will a boy have to pay for 84 marbles ? 3. What is the price of a half-yard of lace when a yard costs 90 cents? 4. At 6 cents a pound, how many pounds of sugar can you buy for 96 cents ? 5. What will be the cost of 3 base-balls at 25 cents each? 6. A storekeeper sells marbles at 13 for a cent. How many marbles can...
Page 120 - ... 40 yards make? 2. If it takes 8 yards of gingham at 12 cents a yard for a, dress, what does the cloth for the dress cost? 3. A girl earns 10 cents an hour. How much does she earn in a day of 8 hours? 4. A man works 8 hours a day, 6 days a week. How many hours a week does he work?

Bibliographic information