An Intellectual and Practical Arithmetic: Or, First Lessons in Arithmetical Analysis. Intended as an Introduction to Dodd's Arithmetic |
From inside the book
Results 1-5 of 53
Page 11
... cost ? How many are 6 and 5 ? 2. James lost 5 cents in the morning and 4 cents in the evening ; how many did he lose in all ? 3. A man paid eight dollars ... ten girls and four boys ; how many in the class ? 5. Four boys went a fishing ...
... cost ? How many are 6 and 5 ? 2. James lost 5 cents in the morning and 4 cents in the evening ; how many did he lose in all ? 3. A man paid eight dollars ... ten girls and four boys ; how many in the class ? 5. Four boys went a fishing ...
Page 12
... cost of the sled ? 4. James had 4 marbles , John gave him 3 , George gave him 4 , William gave him 5 , and Thomas gave him2 ; how many had he then ? 5. A man sold five cows ; gaining ten dollars ... dollar on the fourth ; how many ...
... cost of the sled ? 4. James had 4 marbles , John gave him 3 , George gave him 4 , William gave him 5 , and Thomas gave him2 ; how many had he then ? 5. A man sold five cows ; gaining ten dollars ... dollar on the fourth ; how many ...
Page 14
... dollars for keeping her ; how much did she cost him ? 8. A farmer took a load of produce to market , which he ... 10. A man paid twelve dollars for a barrel of pork , 3 dollars for a barrel of flour , and 7 dollars for a hun- dred ...
... dollars for keeping her ; how much did she cost him ? 8. A farmer took a load of produce to market , which he ... 10. A man paid twelve dollars for a barrel of pork , 3 dollars for a barrel of flour , and 7 dollars for a hun- dred ...
Page 15
... ten " eighteen . 6. A man purchased of one of his neighbors 3 sheep for 8 dollars , of another 5 sheep for 4 dollars , and of a third 2 sheep for 5 dollars ; how many sheep did he buy , and what did they all cost him ? 7. In a school ...
... ten " eighteen . 6. A man purchased of one of his neighbors 3 sheep for 8 dollars , of another 5 sheep for 4 dollars , and of a third 2 sheep for 5 dollars ; how many sheep did he buy , and what did they all cost him ? 7. In a school ...
Page 16
... 10 dol- lars , and nine bushels of apples for 5 dollars ; how much did he pay for the whole ? lars , what would be the cost of both ? 6. A grocer sold in one day coffee as follows : to one man he sold 10 pounds , to another 4 , to ...
... 10 dol- lars , and nine bushels of apples for 5 dollars ; how much did he pay for the whole ? lars , what would be the cost of both ? 6. A grocer sold in one day coffee as follows : to one man he sold 10 pounds , to another 4 , to ...
Other editions - View all
An Intellectual and Practical Arithmetic, Or, First Lessons in Arithmetical ... James L Enos No preview available - 2016 |
Common terms and phrases
12 cents 12 dollars 12 less 24 dollars 50 cents 63 dollars 9 cents 9 dollars 9 yards apple Arithmetic barrels cost barrels of cider barrels of flour bushels of wheat cents a bushel cents a piece cents a pound cents a yard cloth cost cords of wood cost 10 dollars cost 2 cents denominator difference dimes divided dollars a barrel dollars a head dollars a piece dollars a yard drams DRY MEASURE earn equal farmer sold farthings feet fifth flour cost fourth gallons gave halves hundred weight improper fraction James lars leaps marbles measure metic miles an hour months Note ounces paid pecks pence pennyweights pounds of butter pounds of coffee pounds of sugar proper fraction pupils quarts sell sheep sheet folded shillings SOLUTION teacher third tons of hay Troy weight weeks worth yards cost yards of cloth
Popular passages
Page 97 - Cubic Measure 1728 cubic inches (cu. in.) =1 cubic foot (cu. ft.) 27 cubic feet = 1 cubic yard (cu. yd.) 128 cubic feet = 1 cord (cd...
Page 139 - ... forfeit 10 cents for every day he was idle ; at settlement he received 5 dollars. How many days did he work. and how many days was he idle ? Ans.
Page 94 - DRY MEASURE 2 pints (pt.) = 1 quart (qt.) 8 quarts =1 peck (pk.) 4 pecks = 1 bushel (bu...
Page 91 - Scale: 4 farthings (far.) = 1 penny (d.); 12 pence = 1 shilling (s.) ; 20 shillings — 1 pound (£). 156.
Page 96 - SQUARE MEASURE 144 square inches (sq. in.) = 1 square foot (sq. ft.) 9 square feet — 1 square yard (sq. yd.) 30^ square yards = 1 square rod (sq. rd.) 160 square rods = 1 acre (A.) 640 acres = 1 square mile (sq.
Page 138 - A hare starts 50 leaps before a grey-hound, and takes 4 leaps to the hound's 3; but 2 of the hound's leaps are equal to 3 of the hare's. How many leaps must the hound make, to overtake the hare ? 91.
Page 99 - Time. 60 seconds (sec.) = 1 minute (min.) 60 minutes = 1 hour (hr.) 24...
Page 72 - Rule. — Multiply the whole number by the denominator of the fraction, add the numerator to the product and place the denominator under the result.
Page 89 - TABLE. 10 mills (m.) make 1 cent, ct. 10 cents " 1 dime, d. 10 dimes " 1 dollar, $. 10 dollars " 1 eagle, E .. UNIT EQDIYAI/ENTS.