found that there was 3 years difference in the ages of the younger two, and the third was 2 years older than the elder of those two; the youngest was 7 years of age; what was the age of each boy, and what was the sum of all their ages? 7. A man bought a cow for thirteen dollars, and paid 5 dollars for keeping her; how much did she cost him? 8. A farmer took a load of produce to market, which he disposed of for the following sums of money; for his oats he received 7 dollars, for his potatoes 3 dol lars, for his beans 5 dollars, and for his poultry 2 dollars; how much did his load come to ? 9. Thomas bought a top for 7 cents, a knife for 6 cents, a comb for 4 cents, and a pen for 2 cents; what did they all cost him? 7 and 6 and 4 and 2 are how many? 10. A man paid twelve dollars for a barrel of pork, 3 dollars for a barrel of flour, and 7 dollars for a hundred weight of sugar; how much did he pay for the whole? § 10. Nine is represented by the character 9. 1. James gave 8 cents for apples, 2 cents for a comb, and 1 cent for a stick of candy; how much did it all cost him? Why? 2. George was 8 years old and William 4; what was the sum of their ages ? 3. Emeline gave 8 cents for some calico, 5 cents for some ribbon, and 3 cents for a spool of thread; how many cents did she pay for the whole? 4. Eliza paid 8 dollars for her cloak, and 6 dollars for a dress; how much did she pay for both? 5. Jane had 8 dollars in her purse, and her mother gave her 7 more; how many did she then have? 6. A man purchased of one of his neighbors 3 sheep for 8 dollars, of another 5 sheep for 4 dollars, and of a third 2 sheep for 5 dollars; how many sheep did he buy, and what did they all cost him ? 7. In a school there are 9 writing, 8 studying grammar, 5 studying arithmetic, 3 studying geography, and 2 in algebra; how many in all? 8. A market-man received 6 dollars for butter, 7 dollars for cheese, and 9 dollars for poultry; how many dollars did he receive in all? 9. One man owes me 5 dollars, another 4 dollars, another 3 dollars, another 2 dollars, and another 9 dollars; how many dollars are due me in all? 10. A drover bought a number of hogs; of one man he bought 1, of another 2, of another 3, of another 8, of another 7, of another 6, of another 5, and of another 4; how many did he buy in all? § 11. Ten is represented by the characters 1 (one) and 0 (naught,) thus, 10. 1. Mary had 10 peaches, and her brother gave her 3 more; how many did she then have? 10 and 3 are how many? 2. James recited 9 perfect lessons in the forenoon and 5 in the afternoon; how many did he recite during the day? 3. John gave 10 cents to a beggar, and William gave him 6; how many cents did he receive from both boys? 4. If an ox cost nineteen dollars and a sheep 2 dol5. A man bought five barrels of cider for 10 dollars, and nine bushels of apples for 5 dollars; how much did he pay for the whole ? lars, what would be the cost of both? 6. A grocer sold in one day coffee as follows: to one man he sold 10 pounds, to another 4, to another 2, to another 3, to another 5, and to another 6; how many parcels did he sell in all ? 7. John had 5 marbles, William 10, James 9, and George 6; how many had they all together? 8. If half a pound of tea cost eighteen cents, and six pounds of coffee cost 9 cents more, what would be the cost of six pounds of coffee ? 9. How many are 10 dollars, 9 dollars, 8 dollars, and 7 dollars? 10. How many are 6 dollars, 5 dollars, 4 dollars, 3 dollars, 2 dollars, and 1 dollar? 14. How many are 5 and 2? 5 and 3? 5 and 4 ? 5 and 5? 5 and 6? 5 and 7? 5 and 8? 5 and 9? 19. How many are 10 and 2? 10 and 3? 10 and 4? 10 and 5? 10 and 6? 10 and 7? 10 and 8? 10 and 9? 10 and 10? 20. How many are 1 and 2, and 3, and 4, and 5, and 6, and 7, and 8, and 9, and 10? 21. A bookseller sold in one day 10 arithmetics, 9 geographies, 8 grammars, and 5 spelling books; how many books did he sell in the day? 22. Emma went to make some purchases; for a silk dress she paid eleven dollars, 6 dollars for a satin bonnet, and 5 dollars for a number of smaller articles; how much money did she pay? 23. George bought a wagon for eighteen dollars; he gave 6 dollars to have it repaired, and 3 dollars to have it painted, and then sold it for 7 dollars more than it had cost him; how many dollars did he receive for it? 24. A grocer sold to one man fifteen pounds of sugar, to another 5 pounds, to another 8 pounds, to another pounds, and to another 10 pounds; how mary pounds of sugar did he sell? 25. One boy pays 10 dollars a term for his tuition, another pays 3 dollars, another 7 dollars, another 5 dollars, and another 4 dollars; how much do all together pay? 26. A man gave fourteen dollars to one of his children, 3 to another, 5 to another, 10 to another, 9 to another, and to another he gave 7 dollars, when he found he had just 8 dollars remaining; what number of dollars had he at first? CHAPTER II. § 12.-1. James had one apple for which he gave 1 cent; what would be the cost of 2 apples at the same rate? 2. How many is 2 times 1? 3. Harriet paid 2 cents for one peach, and 2 cents for another; how much did she pay for both peaches ? 2 times 2 is how many? 4. Mary bought 3 yards of tape at 2 cents a yard; what did it cost her? 2 times 3 is how many? 5. John bought 2 pencils at 4 cents a piece; what did they come to ? Note. The manner of representing numbers by figures has been explained as far as 10. Those from 10 to five hundred are written as follows: |