EXERCISE 20. READ AND ANSWER 1. Ned earned 10 cents; how much more must he earn before he will have 18 cents? 2. How many eggs must I put with a dozen to make 20? 3. Nat had a dozen and a half of eggs and he sold 1 dozen; how many had he left? 4. At 10 cents a pint, what will 2 pints of cream cost? 5. A boy worked every week-day for 2 weeks at 1 dollar a day; how many dollars did he earn? 10. Rob had 18 cents, and George as many; how many cents had George? 11. May can buy 20 cents. two-cent postage stamps for 12. Anna can buy - pencils. at 2 cents apiece, for 14 cents. in 13. At 3 miles an hour a man can walk 12 miles hours. 14. Bessie can walk blocks in 10 minutes if it takes her 1 minute to walk a block. 15. If Ella studies 3 hours a day it will take her - days to study 18 hours. 16. Ben ran around a block that was 9 yards on a side. How many yards did he run? 17. If 2 apples cost 4 what must I pay for 3 apples? 18. If a man earns $2 a day and spends half of it how much will he have at the end of two days? EXERCISE 22. QUESTIONS FOR LITTLE PEOPLE. 1. How many hours in a day and a night? 2. What does it cost to mail 2 letters? 3. Write the names of the 7 days. 4. How many inches in a foot? 5. Write the names of the months. 6. How many horns have 3 cows? 7. What number is 4 less than 7? 8. How many eyes have 6 chickens ? 9. How many shoes must 2 spans of horses have? 10. What number added to 3 makes 8? 11. 3 taken from 9 leaves how many? 12. How many more fingers than thumbs have you? 13. Count backward from 12 to 3. 14. What number is one-half of 24? 15. How many letters in the President's name? 16. 24 is how many more than 14? 17. Write XIX in figures. 18. Count 20 forward and backward. 19. Name 3 kinds of trees. 20. How many less than 18 is 12? 21. What does $ stand for? 22. What number is 8 less than 24? 23. Which month is the shortest ? 24. Of what is a ten-cent piece made ? 25. How many days in January? 26. Write the names of the seasons. 27. What number added to itself makes 26? 28. Name 6 things required on a farm. 29. How many sides has a square? 30. Name 4 colors. 31. Draw a straight line 2 inches long. 32. How many fours are there in a dozen ? 33. Double the numbers from 1 to 12. 1 EXERCISE 20. READ AND ANSWER 1. Ned earned 10 cents; how much more must he earn before he will have 18 cents? 2. How many eggs must I put with a dozen to make 20? 3. Nat had a dozen and a half of eggs and he sold 1 dozen; how many had he left? 4. At 10 cents a pint, what will 2 pints of cream cost? 5. A boy worked every week-day for 2 weeks at 1 dollar a day; how many dollars did he earn? 6. There are 2 weeks in days. 7. 4 slates at 5 cents apiece will cost 8. 6 oranges at 3 cents apiece will cost 9. 2 sleds at 2 dollars apiece will cost cents. - cents. dollars. 10. Rob had 18 cents, and George as many; how many cents had George? 11. May can buy - two-cent postage stamps for 20 cents. 12. Anna can buy - pencils. at 2 cents apiece, for 14 cents. in 13. At 3 miles an hour a man can walk 12 miles hours. 14. Bessie can walk blocks in 10 minutes if it takes her 1 minute to walk a block. 15. If Ella studies 3 hours a day it will take her - days to study 18 hours. 16. Ben ran around a block that was 9 yards on a side. How many yards did he run? 17. If 2 apples cost 4 what must I pay for 3 apples? 18. If a man earns $2 a day and spends half of it how much will he have at the end of two days? |