Page images
PDF
EPUB

2. How many dolls did Betty and Clara dress if they dressed 3 rag dolls and 4 other dolls?

3. Tom painted some chairs for the dolls. He bought a brush for 15 cents and a can of red paint for 20 cents. How much money did he spend for the paint and the brush?

4. Carl and Sam made 2 beds, 3 chairs, and 1 table for a doll house. How many pieces of furniture did they make?

5. How many little dishes did Nell and Jane give if they gave 4 cups, 3 saucers, 5 plates, 1 sugar bowl, 1 teapot, and 1 cream pitcher?

6. Mary paid 12 cents for jackstones, 10 cents for a ball, and 48 cents for a book. How much money did she spend for these presents?

7. How many marbles were in the sack which Billy gave, if there were 6 commies, 8 glassies, and 7 steel marbles?

8. Charles and Jim thought the boys in the hospital might like to make something, and so they paid 25 cents for a hammer and 15 cents for nails. What did the hammer and nails cost?

9. Four girls packed a box for a girl who could sew. Their mothers gave them some pieces of cloth. They paid 10 cents for thread, 5 cents for needles, 5 cents for pins, 10 cents for a thimble, 35 cents for a pair of scissors, and 19 cents for a little doll. How much did they spend?

NEW

WORK

HOW TO CHECK ADDITION

CHECKING ADDITION

93

72. How to Check Addition. (CLASS WORK.) While you should learn to do your arithmetic work quickly, it is more important to get correct answers. When you add scores in games or add to see how much some things will cost, you want to be sure that your answers are correct, don't you? One way to be pretty sure that your answers in addition are correct is to "check" your work. This is the way to do it.

[blocks in formation]

If the two answers are the same, you may be pretty sure that they are correct.

(B)

98

17

19

27

35

98

Look at Example (B). Has it been checked? Add the column yourself. Is 98 the correct sum?

If you make many mistakes in adding, you should check each example in this way.

73. Using Checks in Addition. (WRITTEN WORK.) Here is some addition work that Ray did. He was in a hurry to go and play ball; so he didn't bother to check his work.

Copy these examples on your paper. Then add and check each one. Remember to add upwards to get the answer at the bottom, and add downwards to get the answer at the top. If you find mistakes in Ray's work, cross them out and write the correct answer. The first example shows you how to do this.

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][subsumed][merged small]

74. Problems about Costs. (WRITTEN WORK.) Pupils who read carefully and check their work do the best work in arithmetic.

1. Walter, Helen, Jack, and Rosalie went Christmas shopping. Walter paid 15¢ for a Jack-in-the-box and 3¢ for a Christmas card. How much did he spend?

2. Helen paid 7 cents for one Christmas card, 9 cents for a candy cane, 8 cents for a top, and 8 cents for a doll comb. How much did Helen spend?

3. Rosalie had a quarter. She spent 5 cents each for two rubber balls and 10 cents for a toy wrist-watch. How much money did she spend?

[merged small][merged small][graphic]

4. Jack paid 15 cents for a fire hat, 25 cents for a fire-engine, and 10 cents for a handkerchief. How much money did Jack spend for all three?

5. In the city where these children live any child under twelve years of age may ride on the street car down town and back for five cents. The four children, who were ten years old, rode both ways when they went shopping on this trip. How much did they spend for carfare?

6. The children bought a Christmas tree for the birds. They spent 9 cents for the tree, 5 cents for suet, 3 cents for an apple, and 4 cents for nuts. How much did the tree and the other things cost all together?

7. On a trip that she made to spent these amounts of money:

Oranges 5¢ Chocolate 6¢
Gum 5¢

How much did she spend in all?

California, Harriett

Salted peanuts 7¢
Cookies

75. Saving Time and Getting More Practice. (A SILENT READING LESSON.) You can save time and get more practice on the examples in this book if you will learn how to put a piece of paper under or above the printed examples. Then just write the answers on the paper. Can you tell how this saves time?

But your teacher may not let you do this unless you can copy examples neatly and correctly. See how this girl wrote the answers without copying the examples. She checked her work, too. Get ready to show your teacher that you know how to write answers without copying the examples.

This girl placed the top edge of a piece of paper under the first row of examples. She then added upwards and wrote her answers on the paper below the examples. When she had written the answers to the examples in the first row, she folded the paper about an inch from the edge and put it above the examples.

The picture shows her adding downwards and placing her answers on the paper below the first answers she wrote. If the two answers are the same, she is pretty sure they are correct. Can you do this? Be ready to show your teacher that you know how. Try this way of saving time with the examples on page 97.

« PreviousContinue »