Science of Arithmetic: In Three Parts, Part 1 |
What people are saying - Write a review
We haven't found any reviews in the usual places.
Other editions - View all
Common terms and phrases
12 less 18 divided 20 divided 24 divided 40 divided 9 are contained 9 less added answer apples arithmetic barrels bers birds boat bought boys bushels cages called cloth contained in 40 cords cost count divided by 9 division dollars eight eighteen eleven equal examples express fifth figures five five dollars flour formed by adding forty four cents fourth gave George give given greater half horses hour hundred James John left hand less 3 less less 9 lessons marbles miles multiplied names nine ninety ninth Once oranges paid pencils pens pounds pupils quarts ranks receive recite remained right hand rows sell seven seventh sheep shillings side sixth subtract supposing tens tenth third thirty thousand three dollars trees twelve twenty twice units week worth write written yards
Popular passages
Page 11 - Los números cardinales 0: zero 1: one 2: two 3: three 4: four 5: five 6: six 7: seven 8: eight 9: nine 10: ten 11: eleven 12: twelve 13: thirteen 14: fourteen 15: fifteen 16: sixteen 17: seventeen 18: eighteen 19: nineteen 20: twenty...
Page 32 - ... 9 times 1 are 9 9 times 2 are 18 9 times 3 are 27 9 times 4 are 36 9 times 5 are 45 9 times 6 are 54 9 times 7 are 63 9 times 8 are 72 9 times 9 are 81 9 times 10 are 90 9 times 11 are 99 9 times 12 are 108...
Page 32 - ... 8 times 1 are 8 8 times 2 are 16 8 times 3 are 24 8 times 4 are 32 8 times 5 are 40 8 times 6 are 48 8 times 7 are 56...
Page 10 - ... one hundred and one, one hundred and two, one hundred and three, one hundred and four, one hundred and five, one hundred and...
Page 48 - The method of finding how many times one number is contained in another, and also of dividing a number into any number of equal parts.
Page 21 - What will be the cost of 8 yards of cloth at $ 4 per yard ? 7. A boy found 4 marbles and then had 32. How many had he at first ? 8. John paid 36 cents for a book and 4 cents for a slate. How many cents did he pay for both ? 9. Mary had 18 jackstones. How many had she after giving 3 to Jane? 10. Harry is 8 years old. In how many years will he be 12 ? 132. Slate Problems. 1. If 4 marbles are sold for 1 cent, how much will 8 marbles cost? How much will 88 cost? 2. A boy bought 3 readers. He paid 15...
Page 60 - ... to do the work? 6. Paid twenty dollars for five yards of cloth ; what was the price of one yard ? 7. If a horse can travel 6 miles in one hour, in how many hours can he travel 18 miles ? 8. A butcher bought sheep at .7 dollars a head ; how many did he buy for 28 dollars ? For 42 dollars ? 9. At 8 dollars a barrel, how many barrels of flour can I buy for 24 dollars ? For 40 dollars ? 10. At 7 dollars a barrel, what are 5 barrels of flour worth ? 11. A laborer worked 5 months for 60 dollars; what...
Page 33 - At eight cents a pound, what cost iive pounds offigs? 7. There are eight rows of trees in an orchard, and seven trees in a row: how many trees are there in the orchard ? 8. In New York, eight shillings make a dollar: how many shillings are there in eight New York dollars 1 9.
Page 41 - If 6 yards of cloth are required to make one suit of clothes, how many suits may be made from 112 yards of the same kind?
Page 36 - ... 4 times 5 are how many ? 5 times 4 are how many ? What is the continued product of 2, 3 and 4 ? Of 4, 3 and 2 ? Of 4, 2 and 3 ? 317.