Arithmetical Essentials, Book 2

Front Cover
Lyons and Carnahan, 1921 - Arithmetic
0 Reviews
Reviews aren't verified, but Google checks for and removes fake content when it's identified
 

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Other editions - View all

Common terms and phrases

Popular passages

Page 144 - CUBIC MEASURE 1728 cubic inches (cu. in.) =1 cubic foot (cu. ft.) 27 cubic feet = 1 cubic yard (cu. yd.) 128 cubic feet = 1 cord (cd...
Page 140 - Square Measure 144 square inches (sq. in.) = 1 square foot (sq. ft.) 9 square feet = 1 square yard (sq.
Page 299 - The salt water which was obtained from the bottom of a mine of rock salt contained 0.08 of its weight of pure salt. What weight of salt water was it necessary to evaporate in order to obtain 3896 pounds of salt? 8. A gentleman gave away \ of the books in his library, lent J of the remainder, and sold \ of what was left.
Page 300 - How many pencils can you buy for 50 cents at the rate of 2 for 5 cents? 5. The uniforms for a baseball nine cost $2.50 each. The shoes cost $2 a pair. What was the total cost of uniforms and shoes for the nine?
Page 300 - A girl spent % of her money for car fare, and three times as much for clothes. Half of what she had left was 80 cents. How much money did she have at first?
Page 302 - OF ANGLES OR ARCS 60 seconds (') = 1 minute ' 60 minutes = 1 degree 90 degrees = 1 rt. angle or quadrant L 360 degrees =1 circle cir. 1 cir. = 360 = 21,600' = 1,296,000' AVOIRDUPOIS WEIGHT 437.5 grains (gr.) =1 ounce oz.
Page 47 - A fraction is one or more of the equal parts of a unit...
Page 158 - A flour merchant bought 1437 barrels of flour at $7 a barrel. He sold 900 of these barrels at $9 a barrel, and the remainder at $6 a barrel. How much did he make?
Page 299 - YEAR. • 1. If a boy pays $2.83 for a hundred papers, and sells them at 4 cents apiece, how much does he make? ' 2. What will 24 quarts of cream cost at $1.20 a gallon? • 3. If I buy 8 dozen pencils at 37 cents a dozen, and sell them at 5 cents apiece, how much do I make?
Page 299 - He sold them both for $10,000. How much money did he make? 2. If a boy pays $2.83 for a hundred papers, and sells them at 4 cents apiece, how much money does he make ? 3. If there were 4839 classrooms in New York City, and 47 children in each classroom, how many children would there be in the New York schools? 4. A man bought a farm for $16,575, paying $85 an acre. How many acres were there in the farm ? 5.

Bibliographic information